Galeria przez dotyk

Galeria przez dotyk

„Galeria przez Dotyk" to wyjątkowy, plenerowy, stały pokaz rzeźb usytuowanych na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Są to w sumie 24 kamienne rzeźby, wykonane z granitowych otoczaków, z przeznaczeniem do percepcji dotykowej.

idea: Lucyna Mizera
kurator: Jarosław Pajek
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1

czynna:
pn. 8.00-15.00,
wt. 8.00-18.00,
śr., czw., pt. 8.00-15.00;
niedz. 16.00-19.00;
sob. nieczynne

Rzeźby powstały podczas dwóch ukraińsko-polskich plenerów rzeźbiarskich zorganizowanych w latach 2007-2008. Specjalny program edukacyjny dla osób z dysfunkcją wzroku „Galeria przez Dotyk", otrzymał wyróżnienie w konkursie Wydarzenie Muzealne 2007 roku Sybilla.

Misją Galerii przez Dotyk jest przekazanie obrazu poprzez percepcję dotykową. Ręce poznają, czują i „widzą". Różnorodność kształtów, wielkości, faktur, temperatur daje osobom z dysfunkcją wzroku nowe doznania estetyczne, poznanie języka rzeźby oraz pewnego wglądu w akt twórczy.

Pierwszy plener rzeźbiarski odbył się w czerwcu 2007 roku, na dziedzińcu Muzeum Regionalnego. Uczestnikami byli rzeźbiarze z Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Ludmiła Miśko, Jurij Miśko, Wasyl Gogol i Taras Rodycz, Polskę zaś reprezentowali: Ewa Beyer-Formela, Paweł Sasin, Bogdan Markowski, Bolesław Marshall, Krzysztof Czerwiak i Stanisław Magdziak. Powstało wtedy pierwsze 12 rzeźb.

Drugi etap realizacji Galerii przez Dotyk rozpoczął się od kolejnego polsko-ukraińskiego pleneru, który odbył się w dniach na przełomie kwietnia i maja 2008 roku w Ulanowie. Uczestniczyli w nim rzeźbiarze z Ukrainy: Wasyl Gogol, Taras Rodycz, Taras Danyluk, Ołeksandr Honczaruk, Dmytro Zabielin, a także z Polski: Antonina Wysocka-Jonczak, Szczepan Siudak, Ryszard Stryjecki, Marcin Mielczarek, i kurator wystawy, Jarosław Pajek z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Artyści wykonali 12 kamiennych rzeźb, które złożyły się na dugą część Galerii, eksponowaną na dziedzińcu Muzeum.
Podpisy do wszystkich prac rzeźbiarskich wykonane zostały na tabliczkach w czarnodruku i w brajlu. Dodatkowo powstały opisy słowne, udostępniane na życzenie na odtwarzaczach mp3. Do każdej z edycji Galerii powstał katalog rzeźb, w którym znalazły się zdjęcia oraz opisy w językach: polskim, ukraiński i angielskim, a także w alfabecie Braille'a.

Projekt dofinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG II A/TACIS 2004-2006.

 

http://www.youtube.com/watch?v=s9YsO8_PL1M

 

Więcej w tej kategorii: Poczuj sztukę »