Szkolenie z zakresu obsługi osób niepełnosprawnych intelektualnie

Szkolenie z zakresu obsługi osób niepełnosprawnych intelektualnie

Szkolenie z zakresu obsługi osób niepełnosprawnych intelektualnie odbyło się 25-26 lutego 2014.

Poprowadziła je Mireille Defreyne z Belgii. O barierach fizycznych/architektonicznych w muzeach opowiadał, poruszający się na wózku, Tomasz Wasielewski.

Szkolenie opierało się w główniej mierze na praktyce, która po krótkim wstępie uzupełniana była teorią. Uczestnicy poznali różne typy niepełnosprawności intelektualnej oraz wszystko co się z tym wiąże. Zasygnalizowane zostały nowe teorie np. Kena Robinsona o myśleniu dywergencyjnym (wprowadza w świat skojarzeń i myślenia ponad schematami, kreatywnego, nieoczekiwanego). Pojawiło się wiele wskazówek i pomysłów jak wykorzystywać potencjał muzeów w edukacji nie tylko osób niepełnosprawnych.

Prace w grupach zaowocowały programami dla osób niepełnosprawnych, które realizowane były przy udziale tych osób drugiego dnia szkolenia. Działania opierały się na stworzonym przez prelegentkę specjalnie programie edukacyjnym „Moje muzeum – Twoim muzeum”, do pobrania w zakładce „publikacje”. Więcej o szkoleniu na naszym blogu.

Informacje o prelegentach:

Mireille Defreyne

Koordynator Centrum Fachowej Wiedzy  w zakresie Edukacji Dotyczącej Dziedzictwa Kulturowego, Kampus KATHO, Tielt; wykładowca na Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Autorka innowacyjnego programu edukacyjnego  „Moje muzeum – Twoim muzeum. Zwiedzanie muzeów  z osobami niepełnosprawnymi”, opracowanego dla Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Autorka licznych publikacji z zakresu dziedzictwa kulturowego i pedagogiki.

Tomasz Wasielewski

Przedsiębiorca i społecznik, sekretarz Związku Rodowego Dzieduszyckich Herbu Sas, od 2000 roku porusza się na wózku. Oprócz pełnej aktywności zawodowej oraz zaangażowania w projekty na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, jest aktywnym propagatorem obecności osób niepełnosprawnych w życiu zawodowym, społecznym i kulturalnym.