Wydrukuj tę stronę

aktualności

aktualności

 

W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli można było zobaczyć wystawę, skierowaną również dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Nauki dawne i niedawne to ekspozycja, która w niestandardowy, interaktywny sposób przybliża zagadnienia z obszaru nauk ścisłych. Służy prezentowaniu, ale przede wszystkim samodzielnemu odkrywaniu różnych zjawisk otaczających każdego człowieka. O jej edukacyjnym charakterze świadczy nie tylko możliwość zdobycia wiedzy z zakresu wybranych gałęzi nauki, ale także przedstawienie ich kontekstu historycznego. Na ekspozycji prezentowane były modele, które widz obsługiwał samodzielnie, korzystając z przygotowanych objaśnień. Dzięki wykonywaniu prostych doświadczeń mógł praktycznie zapoznać się ze zjawiskami z wybranych dziedzin wiedzy takich jak: ruch falowy, historia instrumentów obliczeniowych czy pomiar czasu. Dzięki interaktywnemu przedstawieniu tematyki ekspozycja Nauki dawne i niedawne w bardzo przystępny sposób łączyła zdobywanie wiedzy z zabawą.

Na ekspozycji

Nauka przez zmysły

Wizyta na ekspozycji była okazją do poznania i doświadczenia wieloma zmysłami różnych zjawisk fizycznych, poznania początków powstania komputerów, a także pierwszych zegarów i sposobów określania czasu. Eksponaty wystawy Nauki dawne i niedawne pozwalają m.in. zaobserwować lub odczuć siłę, drgania i inne sposoby rozchodzenia się fal dźwiękowych. Dotykając wnętrza komputera poznamy historię i budowę skomplikowanych współczesnych maszyn liczących.

(Osoby z dysfunkcją wzroku, intelektualną i ruchową.)

Warsztaty

W laboratorium

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w licznych eksperymentach i rozwiązać kilka logicznych zagadek. Stworzymy m.in.. galaktykę w butelce, wybuchający wulkan, a także spróbujemy przejść przez kartkę papieru, czy też unieść przedmioty bez użycia rąk. (Osoby z dysfunkcją intelektualną i ruchową.) Dzieciństwo komputera (o liczydle)

W ramach warsztatów zapraszaliśmy dzieci do samodzielnego wykonania liczydła. Nauczymy wykonywania prostych obliczeń. Dowiadywliśmy się do czego dawnej używano liczydła i jak wyglądało dzieciństwo dzisiejszych komputerów. (Osoby z dysfunkcją wzroku, intelektualną i ruchową.)

Miejsce: lokal po dawnej Bibliotece Miejskiej, ul. Staszica 14

***

Nowa aplikacja mobilna już do pobrania, więcej w zakładce PRZEWODNIK

http://www.muzeabezbarier.pl/przewodnik